FWCS Releases List Of 2014 Retirees

By Ian Hoover

FWCS Releases List Of 2014 Retirees

May 14, 2014 Updated May 14, 2014 at 2:01 PM EST

 FORT WAYNE, Ind. (21Alive) -- FWCS has released their list of 2014 retirees.  FWCS will be saying goodbye to a total of 123 teachers, bus drivers, classroom assistants, custodians, administrators, others.

Retiree Name

Position

Years

 Jerry Durst

 Holland, Special Education Teacher

 44

 Russell Bush

 Snider, Science Teacher

 43

 James Emmerson

 Franke Park, Principal

 43

 Ronald Long

 Weisser Park, P.E. Teacher

 43

 Sandy Sunderland-Willis

 Pyramid for Success Director

 43

 Michael Danley

 Snider, Business Teacher

 42.5

 Steve Simmons

 Northrop, Assistant Principal

 42.5

 Ruth Ann Bever

 Franke Park, Fifth-Grade Teacher

 42

 Willard Brown

 Bus Driver

 42

 Janice Waterfall

 Blackhawk, Language Arts Teacher

 42

 J. Michael Caywood

 Holland, Principal

 41

 Richard Davis

 Northrop, Media Teacher

 41

 Daniel Vought

 Snider, A/V-Media Teacher

 41

 Christine Danley

 Holland, Fifth-Grade Teacher

 40.5

 Jerry Zent

 Shawnee, P.E. Teacher

 40.5

 Donna Beebe

 Arlington, Kindergarten Teacher

 40

 Ruth Hayes

 Weisser Park, Fourth-Grade Teacher

 40

 Rebecca Schaefer

 Weisser Park, Assistant Principal

 40

 Michael Schnelker

 North Side, Assistant Principal

 40

 Jane Ensley

 Holland, ELL Teacher

 39.5

 Russell Isaacs

 Snider, Athletic Director

 38

 Nancy Shriner

 Weisser Park, Fourth-Grade Teacher

 38

 Albert Jacquay II

 Northrop, Art Teacher/FWEA President

 37.5

 James Rousseau

 Snider, Science Teacher

 37

 Mary Baker

 Weisser Park, Third-Grade Teacher

 36.5

 Linda Hamrick

 Wayne, P.E. Teacher

 36

 Judith Williams

 Anthis, Barr Street Café Manager

 36

 Gary Beihold

 Transportation/Technology, Project Leader

 34.5

 Caryl Ball

 Bloomingdale, Second-Grade Teacher

 34

 Nancy Critell

 Harris, Student Interventionist

 34

 Cecilia Curry

 Bus Driver

 34

 Judith Christie

 Bus Driver

 33

 Kathy Veltum

 Memorial Park, Baker

 32.5

 Deborah Hartman

 Towles, 9-12 Teacher

 31

 Ellen Farmer

 Shambaugh, Secretary

 31

 John Halter

 Jefferson, Science Teacher

 31

 Jody Hyder

 Special Education, Secretary

 31

 Diane Havert

 St. Joseph Central, Media Clerk

 30

 Diane Joustra

 Brentwood, Special Education Teacher

 30

 Judy Land

 Transportation, Manager

 30

 Alice Pettit

 Holland, Secretary

 29

 Mable Smith

 Washington Center, Media Clerk

 29

 Susan Steinmetz

 St. Joseph Central, Fourth-Grade Teacher

 29

 Clare Townsel

 Arlington, First-Grade Teacher

 29

 Linda Klenke

 Snider, Science Teacher

 28.5

 Philip Muhleman

 Maintenance & Operations, Assistant Manager

 28.5

 Alan Dinger

 Maintenance & Operations, Plumber

 28

 Deborah Liddy

 Franke Park, Instructional Assistant

 28

 William Redmaster

 Northcrest, Kindergarten Teacher

 28

 Richard Swincher

 Maintenance & Operations, Asst. Coord. for Energy Mgmt.

 28

 Linda Thompson

 Study, Instructional Assistant

 27.5

 Jacquelyn Andrews

 Haley, Instructional Assistant

 27

 Nancy Barrett

 Curriculum, Secretary

 27

 Ellen Louise Bopp

 Shambaugh, Cafeteria Manager

 27

 Marilyn Buchheit

 Lincoln, Instructional Assistant

 27

 Raye Jacobs

 Holland, Instructional Assistant

 27

 Janet Johnson

 Miami, Cafeteria Manager

 27

 Marianna Kidder

 Shambaugh, Media Clerk

 27

 David Garvin

 Anthis, Automotive Teacher

 26.5

 Diana Slusser

 Holland, Instructional Assistant

 26.5

 Timothy Springer

 Bus Driver

 26.5

 Sandy Griffin

 Special Education, Psychologist

 26

 Linda Grohovsky

 Miami, Special Education Teacher

 26

 Susan Knight

 Forest Park, Instructional Assistant

 26

 Elizabeth Liechty

 Jefferson, Spanish Teacher

 26

 William Watson Jr.

 Snider, Administrative Assistant

 26

 Rose Huston

 Franke Park, Media Clerk

 25.5

 Penny Kirkman

 Bus Driver

 25.5

 Barbara Shaidnagle

 Towles, Resource Teacher

 25.5

 Alice McComb

 Shambaugh, Third-Grade Teacher

 24

 Marcia Tulley

 Shambaugh, Kindergarten Teacher

 24

 Nancy Caywood

 Lincoln, Second-Grade Teacher

 23.5

 Claudia Gimbel

 Blackhawk, Math Teacher

 23

 Reid LeFavour

 Holland, Music Teacher

 23

 Sally Mowrer

 Lakeside, Building Coach

 23

 Spencer Brewer

 Bus Driver

 22

 Kristina Bunn

 Transportation, Coordinator of Special Ed. Routing

 22

 Leila Finley

 Arlington, Instructional Assistant

 22

 Derrell Gatson

 Memorial Park, Math Teacher

 22

 Mary Kathryn Haut

 Shawnee, Language Arts Teacher

 22

 Jeanette Sanders

 Whitney Young, Art Teacher

 22

 Joann Piatt

 South Side, ELL Teacher

 21.5

 Barbara Ahlersmeyer

 Northrop, Principal

 21

 Patricia Christie

 Anthis, Health Careers Teacher

 21

 Bruce Crist

 Snider, Social Studies Teacher

 21

 Patty Mahocker

 Towles, Montessori Assistant

 21

 Michael Rich

 LC Ward, Teacher

 21

 Linda Sullivan

 Shambaugh, Art Teacher

 21

 Dianne Wisel

 Special Education, Teacher

 21

 Barbara Kuntz

 Fairfield, Art Teacher

 20.5

 Theresa Manck

 Blackhawk, Special Education Teacher

 20

 Theresa Noonan

 Towles, Student Interventionist

 20

 Cynthia Grodrian

 Whitney Young, Pre-K Teacher

 19.5

 Sara Nelson

 Maintenance & Operations, Secretary

 19.5

 Dana Bromelmeier

 Bunche, 3-6 Teacher

 19

 Judith Panoch

 Scott Academy, Special Education Teacher

 19

 Sharon Bredemeyer

 Wayne, English Teacher

 18.5

 Jerry Amstutz

 Northrop, Social Studies Teacher

 18

 Victoria Brouwer

 Snider, Counselor

 18

 Olga Birkner

 Payroll Clerk

 17.5

 Sandra Sechler

 Study, Instructional Assistant

 17.5

 Anne Grawcock

 Human Resources, HR Specialist

 17

 Frank Kahn

 Maintenance & Operations, Groundskeeper

 17

 Stephen Long

 Northrop, Science Teacher

 17

 Victoria Sims

 Special Education, Teacher

 17

 Cheryl Sanders

 Bus Driver

 16.5

 Lynn Evans

 Bus Driver

 16

 Sondra Glidewell

 Northrop, Business Teacher

 16

 Gerald Wilson

 Bus Driver

 16

 Deborah Hyatt

 Shambaugh, Alternative Teacher

 15

 Donna Kirwan-Leonidas

 Washington, First-Grade Teacher

 15

 Belinda Moreno

 Study, ELL Teacher

 15

 Therese Wallace

 Towles, 9-12 Teacher

 15

 Claire Dollarhite

 Fairfield, Media Clerk

 14.5

 Gary Lake

 Transportation Director

 14.5

 Dennis Ramsey

 Maintenance & Operations, Groundskeeper

 14.5

 William Tester

 Wayne, ROTC

 14.5

 Mary Wood

 Weisser Park, Music Teacher

 14.5

 Shirley Ellis

 Indian Village, Instructional Assistant

 13.5

 Barbara Guevara

 Weisser Park, Instructional Assistant

 12

 James Perry

 Bus Driver

 11.5

 Pinkie Irby

 Snider, School Assistant

 11

 John Wood

 Snider Math Teacher

 10




What are your thoughts CLICK HERE to leave us a "QUESTION OF THE DAY” comment.

Want to be in the know for the next weather event, the next school closing or the next big breaking news story?

TextCaster alerts from 21Alive.com are your defining source for instant information delivered right to your cell phone and email. It's free, easy and instant. Sign-Up Now!

Powered by Summit City Chevrolet



© Copyright 2014, A Granite Broadcasting Station. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

To submit a comment on this article, your email address is required. We respect your privacy and your email will not be visible to others nor will it be added to any email lists.